Monopalet

Monopalet

Monopalet

MONOPALET NEDİR?

İnsan gücüyle suda yüzülebilen en hızlı spor dalıdır. Sudaki Formula gibi Her ne kadar geçmişi 1960 lı yıllara dayansa da günümüzde yoğun bir şekilde yapılan bir sualtı sporları branşıdır. Günümüzde malzemelerin pahalı olması nedeniyle zengin sporu olarak tanınsa da Türkiye de Gaziantep ten Trabzon’a kadar her bölgede yapılan zevkli ve hızlı bir spordur.


MONOPALET NASIL YÜZÜLÜR?

Monopalet ile yüzme tekniği basit olduğu kadar akıcı bir şekilde uygulanmalıdır. Yüzücünün iki ayağı bir büyük paletin içindedir ve iki ayak aynı anda vuruş hareketi yapar. Kollar ise harekete aktif olarak katılmadan başın üzerinden öne doğru uzatılır ve burada sabit tutulur. Eller üst üste konarak su ile sürtünme minimuma indirilir. Nefes, başın ön tarafında bulunan bir şnorkel yardımıyla alınır.
Monopalet sporu, hem sık hem de düzenli antrenman gerektirmektedir. Antrenmanlarda, antrenörün uyguladığı dril ve setlere özen göstermek gerekir. Paletli yüzme, ilerleme kaydedildiği takdirde gayet kolay ve etkili bir spor dalıdır.
Ülkemizde halen yeterli ilgiyi göremeyen bu spor, yabancı ülkelerde iki tür olarak yapılmaktadır. Havuz ve açık deniz müsabakaları olarak yapılan monopalette; Havuz müsabakaları, su üstü ve su altı olmak üzere iki türde gerçekleştirilmektedir. Su üstü yarışlar 50–100–200–400–800–1500 4x100-4x200m olmak üzere sekiz dalda yapılırken, su altı müsabakaları, 50m nefessiz, 100–400-800m tüplü olmak üzere dört dalda yapılmaktadır. Açık deniz müsabakalarında ise mesafeler daha fazladır. Erkekler için 3-8km, bayanlar için 2-5km şeklindedir. Mesafenin gerektirdiği üzere bu müsabakalar, nehir ve göllerde yapılmaktadır ve suyun soğuk olması, sporcuları dalgıç kıyafeti giymeye zorlamaktadır.
Her ne kadar dünyanın en zor 5 sporundan biri sayılsa da, palet acısından kıvransak da kendi gelişimizi bireysel sporun ruhunu çok güzel yansıtan bir spordur. Dünya da bunun farkında olduğu için uluslar arası müsabakalar da yoğun katılım ve seyirci katılımı her geçen yıl artmaktadır.

Takım Antrenman Saatleri

Çarşamba, Cuma ve Cumartesi günleri saat 22:00 - 23:30 da Gölcük Kapalı Yüzme Havuzunda seans saatleri dışında devam etmektedir.

Yorum

İlk Yorum Yapan olmak için Tıklayın

Son Eklenen Makaleler

  • YAZ KIŞ HER HAFTA EĞİTİMLER DEVAM EDİYOR.

    YAZ KIŞ HER HAFTA E

    Kocaelinde denize sıfır aile sıcaklığıyla ısınan, her daim çayı eksik olmayan

  • PATHOS LEVENTSUB ZIPKIN EKİPMANLARI

    PATHOS LEVENTSUB ZIP

    PATHOS ve İMROZSUB  Zıpkınla Serbest Dalış Ekipmanları LEVENTSUB firması ta

İletişim Formu